Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
Baloldali hatalomátvétel esetén minden kormánypártit rács mögé juttatna Herényi Károly. Pedig volt idő, amikor még egykori pártja, az MDF együtt kormányzott a Fidesszel. Herényi politikai karrierjét végül egy lehallgatási botrány törte ketté, amelyben jogerős ítélet mondta ki bűnösségét.
A nyitóképen: Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke (b) és Herényi Károly, az MDF volt elnökhelyettese a XIV. szárszói találkozón 2015. június 13-án. Fotó: MTI/Nagy Lajos
Ismét a jobboldalt fenyegette az MDF volt frakcióvezetője, Herényi Károly, aki a Gyurcsány-párt DK TV csatornáján arról értekezett, hogy egy baloldali hatalomátvétel esetén letartóztatásokra, elszámoltatásra és kirúgásokra lenne szükség. Herényi nem kímélné azokat a bírókat és ügyészeket sem, akik az ellenzéknek nem tetsző indítványokat készítettek, ítéleteket hoztak.
Ha itt nem lesz olyan elszámoltatás, ami elmaradt 1990-ben, akkor ugyanott maradunk, ahol voltunk
– mondta a volt politikus.
Herényi Károly 1989-ben lett a Magyar Demokrata Fórum (MDF) tagja, 1998-tól – több cikluson keresztül – egészen 2009-ig országgyűlési képviselő volt, 2004-től az MDF frakcióvezetője egészen a párt parlamenti frakciójának 2009-es megszűnéséig. Az MDF 2010-ben nem kapott annyi szavazatot, hogy bejusson a parlamentbe.
Herényi Károlyt és Dávid Ibolyát, az MDF elnökét 2009-ben gyanúsítottként hallgatta volna ki a Legfőbb Ügyészség abban a lehallgatási botrányban, amelyben Szilvásy György, a Gyurcsány-kormány titkosszolgálatokat irányító minisztere és Tóth Károly, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának egykori szocialista alelnöke is érintett volt.
A vád szerint a két egykori MDF-es politikus egy titokban rögzített hangfelvétel nyilvánosságra hozásával fenyegette meg 2008 szeptemberében Almássy Kornélt, aki ennek hatására visszalépett attól, hogy az MDF elnökjelöltje legyen.
A személyes adattal visszaélés miatt indult büntetőügyben a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2012-ben nem jogerősen mind a négy vádlottat felmentette a vádak alól, de 2013 januárjában a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte a korábbi döntést, és új elsőfokú eljárást rendelt el három vádlottnál, csak Tóth Károly felmentését emelte jogerőre.
A Fővárosi Törvényszék végül 2016-ban ítéletet hozott, megrovásban részesítette Dávid Ibolyát és Herényi Károlyt, akik bűnösek társtettesként elkövetett kényszerítésben. Herényi az ítéletet követően azt nyilatkozta:
az ítéletnek semmi köze az igazsághoz, és megítélése szerint már a vádak is hamisak voltak, ezért csak rossz ítélet születhetett.
Herényi Károly a Fidesz-MDF pártszövetség és közös kormányzás idején még antikommunista szerepben tetszelgett, azonban később mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy az egykor volt demokrata fórum korábbi somogyi elnöke, volt frakcióvezetője jó kapcsolatot ápolt a baloldallal.
Herényi 2010 óta különböző médiaszereplései során rendszeresen bírálja a kormányt és személyesen Orbán Viktort is támadja.
Szembetűnő, hogy a DK TV korábbi adásaiban is több olyan vendég volt, aki korábban az MDF parlamenti frakciójában foglalt helyet – állapította meg a Magyar Nemzet. Jeszenszky Géza, az Antall-kormány egykori külügyminisztere tavaly márciusban volt a DK TV vendége: a műsorban az egykori tárcavezető arról beszélt, hogy a Fidesz és a KDNP békepárti javaslata nem segíti elő a békét. Továbbá úgy vélekedett Jeszenszky, hogy amit az elmúlt tíz évben látott a kormánytól, az a rendszerváltozás megtagadása, a parlamentarizmus felrúgása.
Megjegyzendő, hogy Jeszenszky 2021-ben még Márki-Zay Péternek is kampányolt a baloldali előválasztás indulása előtt. A korábbi külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy a legjobb benyomásokat szerezte a hódmezővásárhelyi polgármester jelleméről, hazafiságáról, világnézetéről, sőt világpolitikai ismereteiről is.
Egy tavaly januári DK TV adás vendége Bod Péter Ákos volt, aki 1990-ben az MDF országgyűlési képviselője volt, majd miniszterként dolgozott. A műsorban Bod Péter Ákos sportszerűtlennek és nemzetietlennek titulálta a jelenlegi kormányt, ami szerinte a választók egy részét megbünteti. Az egykori jobboldali politikus egyébként a Mandinernek azt nyilatkozta az adás kapcsán: nem tart attól, hogy a DK támogatójának tartanák azután, hogy elment a Gyurcsány-párt házi tévéjébe.